Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ15C-E3/57T
SMCJ15C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ15C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMC
Datasheet Download
SMCJ15C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ15C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ15C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ15C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ15C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)55.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ15C-E3/57T
Related LinksSMCJ15C, SMCJ15C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ15C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ15C-E3/57T
FIXED IND 1UH 1.3A 64 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 10.16MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf