Linear LTM8061EV-4.1#PBF
LTM8061EV-4.1#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTM8061EV-4.1#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC BATTERY CHARGER 4.1V 77-LGA
Datasheet Download
LTM8061EV-4.1#PBF.pdf
Availability of LTM8061EV-4.1#PBF
QUANTITY
LTM8061EV-4.1#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTM8061EV-4.1#PBF
Internal Part NumberEIS-LTM8061EV-4.1#PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTM806x Step-Down Micro-Module Battery Charger
Design ResourcesDC1645A Design Files
Featured ProductµModule Products
Reference Design LibraryDC1645A-A: 1 Cell, 4.1V, 2A Max, Li-Ion/LiPo
PCN Design/SpecificationLTM8061 Internal Package Construction 05/Dec/2013
Standard Package170
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
SeriesµModule®
PackagingTray
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLi-Ion, Li-Pol
Voltage - Supply4.95 V ~ 32 V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case77-BLGA
Supplier Device Package77-LGA (15x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTM8061EV-4.1#PBF
Related LinksLTM8061E, LTM8061EV-4.1#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTM8061EV-4.1#PBF Details Description
Related parts for LTM8061EV-4.1#PBF
REGULATOR 3.3/1.5V 5VIN HORZ datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
.062 MALE TERM GOLD 18-24AWG datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 24POS datasheet.pdf
P1 CASSETTE TAPE VINYL 1.0 datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf