Maxim Integrated DS1666S-10+T&R
DS1666S-10+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1666S-10+T&R
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DIG POT 10K 16SOIC
Datasheet Download
DS1666S-10+T&R.pdf
Availability of DS1666S-10+T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1666S-10+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1666S-10+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1666S-10+T&R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperPseudo-Logarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)10k
InterfaceUp/Down (U/D, INC, CS)
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply5V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)350
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1666S-10+T&R
Related LinksDS1666S, DS1666S-10+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1666S-10+T&R Details Description
Related parts for DS1666S-10+T&R
INDUCT ARRAY 6 COIL 78.4UH SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC OVERVOLT PROT CTRLR SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.058DIA TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 9POS datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 3' NM RTN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 70POS datasheet.pdf
IC DDR 128M 166MHZ 90FBGA datasheet.pdf