Maxim Integrated DS1666S-10/T&R
DS1666S-10/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1666S-10/T&R
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DIG POT 10K 16SOIC
Datasheet Download
DS1666S-10/T&R.pdf
Availability of DS1666S-10/T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1666S-10/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1666S-10/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1666S-10/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperPseudo-Logarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)10k
InterfaceUp/Down (U/D, INC, CS)
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply5V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)350
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1666S-10/T&R
Related LinksDS1666S, DS1666S-10/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1666S-10/T&R Details Description
Related parts for DS1666S-10/T&R
RES SMD 9.09K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2700K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFA.3S. datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SIZE 22D, CLASS D, HIGH DENSITY datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf