Maxim Integrated DS1746WP-120+
DS1746WP-120+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1746WP-120+
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM
Datasheet Download
DS1746WP-120+.pdf
Availability of DS1746WP-120+
QUANTITY
DS1746WP-120+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1746WP-120+
Internal Part NumberEIS-DS1746WP-120+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesign Considerations for Maxim Real-Time Clocks
PowerCap Package Allows for Density Upgrades, Surface Mount Assembly
Using a Nonvolatile Timekeeping RAM with a Microcontroller
Lithium Battery Content in Maxim Products
State Machine Logic in Binary-Coded Decimal (BCD)-Formatted Real-Time Clocks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
FeaturesLeap Year, NVSRAM, Y2K
Memory Size128KB
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.97 V ~ 3.63 V
Voltage - Supply, Battery3V
Current - Timekeeping (Max)2mA @ 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case34-PowerCap™ Module
Supplier Device Package34-PowerCap Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1746WP-120+
Related LinksDS1746, DS1746WP-120+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1746WP-120+ Details Description
Related parts for DS1746WP-120+
IC DAC 14BIT QUAD PARALL 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 31A 1.61 MOHM datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf