Maxim Integrated DS1747WP-120IND
DS1747WP-120IND picture photo
Mfg. Part Number
DS1747WP-120IND
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM
Datasheet Download
DS1747WP-120IND.pdf
Availability of DS1747WP-120IND
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1747WP-120IND Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1747WP-120IND
Internal Part NumberEIS-DS1747WP-120IND
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
FeaturesLeap Year, NVSRAM, Y2K
Memory Size512KB
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.97 V ~ 3.63 V
Voltage - Supply, Battery3V
Current - Timekeeping (Max)2mA @ 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case34-PowerCap™ Module
Supplier Device Package34-PowerCap Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1747WP-120IND
Related LinksDS1747W, DS1747WP-120IND Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1747WP-120IND Details Description
Related parts for DS1747WP-120IND
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 23 1 3/8-18 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf