3M CHG-1009-001010-KCP
CHG-1009-001010-KCP picture photo
Mfg. Part Number
CHG-1009-001010-KCP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT IDC 9POS 28-26 AWG
Datasheet Download
CHG-1009-001010-KCP.pdf
Availability of CHG-1009-001010-KCP
QUANTITY
CHG-1009-001010-KCP Order Process
Ship out your order
Specifications of CHG-1009-001010-KCP
Internal Part NumberEIS-CHG-1009-001010-KCP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCHG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions9
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge26-28 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHG-1009-001010-KCP
Related LinksCHG-1009-, CHG-1009-001010-KCP Datasheet, 3M Distributor
CHG-1009-001010-KCP Details Description
Related parts for CHG-1009-001010-KCP
SWITCH SNAP SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
THYRISTOR 24V 30A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 270 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf