Maxim Integrated DS1848B-C10+T&R
DS1848B-C10+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1848B-C10+T&R
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC RES/MEM TEMP 10/10K 16CSBGA
Datasheet Download
DS1848B-C10+T&R.pdf
Availability of DS1848B-C10+T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1848B-C10+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1848B-C10+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1848B-C10+T&R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesConsiderations for the DS1847/DS1848 Look-Up Tables
DS1847/DS1848 Temperature Coefficient Supplement
How to Interpret DS1847/DS1848 Temperature Readings
Regenerating the DS1847/DS1848 Resistor Calibration Constants
Introduction of the DS1847 for Industrial Controls
Digital Potentiometers: Frequently Asked Questions
Behind the Light Show in Optical Transceivers
DS1847/DS1848 Online Interactive Temperature Calculator
Base-Station RF Power-Amplifier Biasing
How to Use a PC's Parallel Port to Communicate with 2-Wire Devices
Using the DS1859 with External EEPROM
Side-by-Side Comparison of Fiber-Monitoring and Control ICs
Using an Analog Voltage to Control a Digital Potentiometer
Reduce the Chances of Human Error: Part 2, Super Amps and Filters for Analog Interface
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)850 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)65
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Package / Case16-LBGA, CSPBGA
Supplier Device Package16-CSBGA (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1848B-C10+T&R
Related LinksDS1848B, DS1848B-C10+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1848B-C10+T&R Details Description
Related parts for DS1848B-C10+T&R
MMIC AMP 2.7GHZ SOT 363 datasheet.pdf
MODULE EVALUATION FOR ADS1224 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 10MM F/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 160W datasheet.pdf
RES 357 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTIVE TUBE 500MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf