Maxim Integrated DS1855E-010+
DS1855E-010+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1855E-010+
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC RES TEMP-CNTRL 10/10K 14TSSOP
Datasheet Download
DS1855E-010+.pdf
Availability of DS1855E-010+
QUANTITY
DS1855E-010+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1855E-010+
Internal Part NumberEIS-DS1855E-010+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1845/DS1855 Temperature Coefficient Analysis
How to Use a PC's Parallel Port to Communicate with 2-Wire Devices
Writing Parallel-Port 2-Wire Software in C
Adding Windows NT/2000/XP Support to the AN3315 Parallel-Port 2-Wire Software
Side-by-Side Comparison of Fiber-Monitoring and Control ICs
Using an Analog Voltage to Control a Digital Potentiometer
How to Interface the DS1862 to a Laser Driver with an Integrated APC Loop
Constructing a Pushbutton Interface for the DS1845/DS1855 Digital Potentiometers
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package192
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps100, 256
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)65
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1855E-010+
Related LinksDS1855, DS1855E-010+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1855E-010+ Details Description
Related parts for DS1855E-010+
SWITCH BASIC DPDT 10A 400GF datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 120A D1 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FERRULE 25.0/15 4AWG 1=500PCS datasheet.pdf
HEMT D MODE 28V 5W DC-6GHZ datasheet.pdf