Maxim Integrated DS1856B-M50
DS1856B-M50 picture photo
Mfg. Part Number
DS1856B-M50
Brief Description
IC DGTL POT 50K 2CH 16CSBGA
Datasheet Download
DS1856B-M50.pdf
Availability of DS1856B-M50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1856B-M50 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1856B-M50
Internal Part NumberEIS-DS1856B-M50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHow to Use the DS185xEVKIT to Evaluate the DS1856
DS1856 Internal Calibration and Right Shifting (Scalable Dynamic Ranging)
How to Program a Device Using the File Tab in the DS185XEVKIT
HFTA-12.0: Measuring Crosstalk Penalty in High-Speed Bidirectional Serial Communication Modules
Side-by-Side Comparison of Fiber-Monitoring and Control ICs
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.85 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)50 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Package / Case16-LBGA, CSPBGA
Supplier Device Package16-CSBGA (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1856B-M50
Related LinksDS185, DS1856B-M50 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1856B-M50 Details Description
Related parts for DS1856B-M50
CONN FFC VERT 25POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH DIP HALF PITCH 2POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
IC SOC DGTL MEDIA PROC 338NFBGA datasheet.pdf
15000UF 75V 51X143 85C ST datasheet.pdf