Maxim Integrated DS1859E-050+T&R
DS1859E-050+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1859E-050+T&R
Brief Description
IC RES TEMP 50/50K 3MON 16-TSSOP
Datasheet Download
DS1859E-050+T&R.pdf
Availability of DS1859E-050+T&R
QUANTITY
DS1859E-050+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1859E-050+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1859E-050+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHFRD-04.0: 2.7Gbps, 1310nm Small Form Factor Pluggable (SFP) Transceiver
HFRD-05.0: Multi-Rate (1Gbps - 3.2Gbps) 850nm Small Form Factor Pluggable (SFP) Transceiver
DS1859 Internal Calibration and Right Shifting (Scalable Dynamic Ranging)
Accurate Power Control of the MAX3740A Laser Driver
How to Use a PC's Parallel Port to Communicate with 2-Wire Devices
How to Add an Offset to the DS1859 Temperature Reading
Using DS3902 in Low Cost Optical Modules
Writing Parallel-Port 2-Wire Software in C
Adding Windows NT/2000/XP Support to the AN3315 Parallel-Port 2-Wire Software
HFRD-15.3: High-Frequency SFP Host Board (Includes Integrated RS-232 to I2C Conversion)
Interfacing the DS1859 Digitally Controlled Resistors to the MAX3735 Laser Driver
Using the DS1859 with External EEPROM
How to Program a Device Using the File Tab in the DS185XEVKIT
HFTA-12.0: Measuring Crosstalk Penalty in High-Speed Bidirectional Serial Communication Modules
Connecting Multiple DS1859 Devices on the Same I²C Bus
Side-by-Side Comparison of Fiber-Monitoring and Control ICs
Variable Resistor and Temperature-Indexed Lookup Table (LUT) Compensate for Regulator Output
Digital Resistor Sets Operating Power for Laser Driver
When Is Calibration Important?
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.85 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)50 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1859E-050+T&R
Related LinksDS1859E, DS1859E-050+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1859E-050+T&R Details Description
Related parts for DS1859E-050+T&R
IDC CABLE - MSR40A/MC40F/MSR40A datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf