Maxim Integrated DS1869S-050/T&R
DS1869S-050/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1869S-050/T&R
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 50K 8SOIC
Datasheet Download
DS1869S-050/T&R.pdf
Availability of DS1869S-050/T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1869S-050/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1869S-050/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1869S-050/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1869 Digital Potentiometer Modes of Operation
PCN Obsolescence/ EOLDS1869 Series 10/May/2012
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesDallastat™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationRheostat
Number of Circuits1
Number of Taps64
Resistance (Ohms)50k
InterfaceUp/Down (UP, DN)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply±2.7 V ~ 8 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)400
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1869S-050/T&R
Related LinksDS1869S, DS1869S-050/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1869S-050/T&R Details Description
Related parts for DS1869S-050/T&R
REG SW 5.25V 1.5A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC MUX 4CH 2-WIRE BUS 24-QFN datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
INLET IEC-320 C14 SCREW MNT PCB datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.19A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.97K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 9.78NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf