Maxim Integrated DS18S20-PAR+T&R
DS18S20-PAR+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS18S20-PAR+T&R
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE TO92-3
Datasheet Download
DS18S20-PAR+T&R.pdf
Availability of DS18S20-PAR+T&R
QUANTITY
DS18S20-PAR+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS18S20-PAR+T&R
Internal Part NumberEIS-DS18S20-PAR+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
1-Wire Communication Through Software
Guidelines for Reliable Long Line 1-Wire Networks
1-Wire® Tagging with XML
Interfacing the DS18X20/DS1822 1-Wire® Temperature Sensor in a Microcontroller Environment
1-Wire Search Algorithm
Using the DS2480B Serial 1-Wire® Line Driver
DS18B20-PAR/DS18S20-PAR/DS1822-PAR Advantages for Remote Temperature Sensing
Curve Fitting the Error of a Bandgap-Based Digital Temperature Sensor
Advanced 1-Wire Network Driver
White Paper 2: Using the 1-Wire® Public Domain Kit
White Paper 5: Using 1-Wire APIs for Data Sheet Commands
1-Wire Communication with a Microchip PICmicro Microcontroller
1-Wire Master Device Configuration
Single-Wire Serial Bus Carries Isolated Power and Data
Package Thermal Resistance Values (Theta JA, Theta JC) for Temperature Sensors and 1-Wire Devices
How to Power the Extended Features of 1-Wire® Devices
Getting Started with the MAXQ2000 USB Thumb Evaluation Kit
Comparison of the DS18B20 and DS18S20 1-Wire® Digital Thermometers
Reference Design of a 1-Wire® Bidirectional Voltage-Level Translator for 1.8V to 5V
Thermal Management Handbook
Overview of Sensor Signal Paths
Introduction to Medical Instruments and Growing Trend for Point-of-Care and Near-Patient Testing
Understanding the DS1WM Synthesizable 1-Wire Bus Master
Create a 1-Wire Master with Xilinx PicoBlaze
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output Type1-Wire®
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Resolution8 b
FeaturesProgrammable Limit, Standby Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±0.5°C (±2°C)
Test Condition-10°C ~ 85°C (-55°C ~ 125°C)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS18S20-PAR+T&R
Related LinksDS18S20, DS18S20-PAR+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS18S20-PAR+T&R Details Description
Related parts for DS18S20-PAR+T&R
RES SMD 1.4K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.6A 44.8 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR AMC1100 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
TM3335K016BHBA datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf