Panasonic Electric Works DS1E-S-DC12V
DS1E-S-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
DS1E-S-DC12V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V
Datasheet Download
DS1E-S-DC12V.pdf
Availability of DS1E-S-DC12V
QUANTITY
DS1E-S-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1E-S-DC12V
Internal Part NumberEIS-DS1E-S-DC12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1E-S-DC12V
Related LinksDS1E-S, DS1E-S-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS1E-S-DC12V Details Description
Related parts for DS1E-S-DC12V
FIXED IND 6.8UH 960MA 324 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.2A 380 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 YLW 250' datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 SMD datasheet.pdf