Texas Instruments DS2003CM
DS2003CM picture photo
Mfg. Part Number
DS2003CM
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC DVR HICURR DARLINGTON 16SOIC
Datasheet Download
DS2003CM.pdf
Availability of DS2003CM
QUANTITY
DS2003CM Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2003CM
Internal Part NumberEIS-DS2003CM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeDriver
Protocol-
Number of Drivers/Receivers6/0
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2003CM
Related LinksDS20, DS2003CM Datasheet, Texas Instruments Distributor
DS2003CM Details Description
Related parts for DS2003CM
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 12POS VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 352MA 1.5 OHM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf