Maxim Integrated DS2045Y-100#
DS2045Y-100# picture photo
Mfg. Part Number
DS2045Y-100#
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 1MBIT 100NS 256BGA
Datasheet Download
DS2045Y-100#.pdf
Availability of DS2045Y-100#
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS2045Y-100# Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2045Y-100#
Internal Part NumberEIS-DS2045Y-100#
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size1M (128K x 8)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-BGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2045Y-100#
Related LinksDS2045, DS2045Y-100# Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS2045Y-100# Details Description
Related parts for DS2045Y-100#
CONN HEADER .35MM 20POS SMD datasheet.pdf
IC CTRLR D-CAP SYNC BUCK 32QFN datasheet.pdf
MTC100 CONNECTOR SHELL 10POS datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG-R/A SOCKET 0.6M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CBL ASY 4POS SCKT,RA-PLUG 300MM datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADC161S626 datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
200UF 6.3V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf