Maxim Integrated DS2250-32-16+
DS2250-32-16+ picture photo
Mfg. Part Number
DS2250-32-16+
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32KB 16MHZ 40-SIMM
Datasheet Download
DS2250-32-16+.pdf
Availability of DS2250-32-16+
QUANTITY
DS2250-32-16+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2250-32-16+
Internal Part NumberEIS-DS2250-32-16+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS5002FP Memory Expansion Techniques
Design Guidelines for Microcontrollers Incorporating NV RAM
Using the Secure Microcontroller Watchdog Timer
Using a EconOscillator to Clock an 8051 Microprocessor
8051 Microcontrollers: Frequently Asked Questions
Micro Tutorial 1: Understanding DC Electrical Characteristics of Microcontrollers
Interface a Multiplexed-Bus Real-Time Clock to a uP With Separate Address and Data Buses
In-System Programming with 8051-Based Microcontrollers
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesDS225x
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivitySIO, UART/USART
PeripheralsPower-Fail Reset, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeNVSRAM
EEPROM Size-
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-SIMM
Supplier Device Package40-SIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2250-32-16+
Related LinksDS2250, DS2250-32-16+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS2250-32-16+ Details Description
Related parts for DS2250-32-16+
CHOKE COMMON MODE ADSL 5mH datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT HS 85NS 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 375UH 360MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 10-15AT AMP MTE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EDGECARD 132POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 100A datasheet.pdf
T4011 LATCH 2NC+1NO BBM, FLEX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 12W datasheet.pdf