Maxim Integrated DS2250T-32-16
DS2250T-32-16 picture photo
Mfg. Part Number
DS2250T-32-16
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MICROCNTRLR 32X8 16MHZ 40SIMM
Datasheet Download
DS2250T-32-16.pdf
Availability of DS2250T-32-16
QUANTITY
DS2250T-32-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2250T-32-16
Internal Part NumberEIS-DS2250T-32-16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS5002FP Memory Expansion Techniques
Design Guidelines for Microcontrollers Incorporating NV RAM
Using the Secure Microcontroller Watchdog Timer
Using a EconOscillator to Clock an 8051 Microprocessor
8051 Microcontrollers: Frequently Asked Questions
Micro Tutorial 1: Understanding DC Electrical Characteristics of Microcontrollers
Interface a Multiplexed-Bus Real-Time Clock to a uP With Separate Address and Data Buses
In-System Programming with 8051-Based Microcontrollers
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesDS225x
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivitySIO, UART/USART
PeripheralsPower-Fail Reset, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeNVSRAM
EEPROM Size-
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-SIMM
Supplier Device Package40-SIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2250T-32-16
Related LinksDS2250, DS2250T-32-16 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS2250T-32-16 Details Description
Related parts for DS2250T-32-16
STORAG CONT 18-3/8X12-3/8X10-3/4 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RETIMER 10GBE 4CH 48WQFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ SMD datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 900MA 60 MOHM datasheet.pdf