| Internal Part Number | EIS-DS24011080J0G | |
| Standard Package | 2,016 | |
| Mounting Type | Direct Mount | |
| Number of Positions | 11 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Terminal - Width | 25.0mm | |
| Termination Style | Spring Cage | |
| Current - IEC | 18A | |
| Voltage - IEC | 400V | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-1.5mm² | |
| Features | Flange | |
| Housing Color | Gray | |
| Length | 2.760" (70.10mm) | |
| Height (Max) | 0.669" (17.00mm) | |
| Material - Insulation | Thermoplastic | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Stripping Length | 9mm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DS24011080J0G | |
| Related Links | DS2401, DS24011080J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 415-0008-036 | CABLE SMB/SMB 36" RG-179 | datasheet.pdf | |