Maxim Integrated DS28E22Q+U
DS28E22Q+U picture photo
Mfg. Part Number
DS28E22Q+U
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2K X 1 1WIRE 6DFN
Datasheet Download
DS28E22Q+U.pdf
Availability of DS28E22Q+U
QUANTITY
DS28E22Q+U Order Process
Ship out your order
Specifications of DS28E22Q+U
Internal Part NumberEIS-DS28E22Q+U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesProtect Your R&D Investment with Secure Authentication
Intro to SHA-256 Master/Slave
Product Training ModulesSHA-256 Authenticators for IP Protection
Featured ProductSHA-256 Authentication for Hardware Protection
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (2K x 1)
Speed-
Interface1-Wire® Serial
Voltage - Supply2.97 V ~ 3.63 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-TDFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS28E22Q+U
Related LinksDS28E, DS28E22Q+U Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS28E22Q+U Details Description
Related parts for DS28E22Q+U
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD VOUT 44-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf