Panasonic Electric Works DS2E-ML2-DC24V-R
DS2E-ML2-DC24V-R picture photo
Mfg. Part Number
DS2E-ML2-DC24V-R
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
DS2E-ML2-DC24V-R.pdf
Availability of DS2E-ML2-DC24V-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS2E-ML2-DC24V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2E-ML2-DC24V-R
Internal Part NumberEIS-DS2E-ML2-DC24V-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLDS2/DS2Y Relays Apr/2012
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current15mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power360 mW
Coil Resistance1.6 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2E-ML2-DC24V-R
Related LinksDS2E-ML2, DS2E-ML2-DC24V-R Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2E-ML2-DC24V-R Details Description
Related parts for DS2E-ML2-DC24V-R
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SERIALIZER/DESERIALZR 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 16.3676MHz 20ppm 10pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER 64QLP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING COVER datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 PIN RECP datasheet.pdf
26500 14C 14#16 P RECP AN LC datasheet.pdf
AB 3C 3#8 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf