Panasonic Electric Works DS2E-S-DC1.5V
DS2E-S-DC1.5V picture photo
Mfg. Part Number
DS2E-S-DC1.5V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
Datasheet Download
DS2E-S-DC1.5V.pdf
Availability of DS2E-S-DC1.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS2E-S-DC1.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2E-S-DC1.5V
Internal Part NumberEIS-DS2E-S-DC1.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLDS2E-xx-DC1.5v May/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3mA
Coil Voltage1.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)1.05 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.15 VDC
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.3 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2E-S-DC1.5V
Related LinksDS2E-S, DS2E-S-DC1.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2E-S-DC1.5V Details Description
Related parts for DS2E-S-DC1.5V
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.7W MONO 9BGA datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER MEASUREMENT AC 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
NETWORK CABLE 4POS M12-CBL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
50POS M FILT.1300PF R/A.370 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf