Panasonic Electric Works DS2Y-S-DC48V
DS2Y-S-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
DS2Y-S-DC48V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V
Datasheet Download
DS2Y-S-DC48V.pdf
Availability of DS2Y-S-DC48V
QUANTITY
DS2Y-S-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2Y-S-DC48V
Internal Part NumberEIS-DS2Y-S-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
SeriesDS2Y
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current6.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power300 mW
Coil Resistance7.68 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2Y-S-DC48V
Related LinksDS2Y-S, DS2Y-S-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2Y-S-DC48V Details Description
Related parts for DS2Y-S-DC48V
TVS DIODE 180VWM 410VC R6 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
1.25MM M ON 28AWG 450MM datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 1.25GBPS 10-UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf