KEMET T491B156K010ZT
T491B156K010ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491B156K010ZT
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
T491B156K010ZT.pdf
Availability of T491B156K010ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491B156K010ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B156K010ZT
Internal Part NumberEIS-T491B156K010ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B156K010ZT
Related LinksT491B15, T491B156K010ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491B156K010ZT Details Description
Related parts for T491B156K010ZT
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM RTNM datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO215AB datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 1.33 INC datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
MICRO 100C S /33 10CR 36" NI datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf