Vishay/Dale CRCW20102M37FKTF
CRCW20102M37FKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20102M37FKTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37M OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20102M37FKTF.pdf
Availability of CRCW20102M37FKTF
QUANTITY
CRCW20102M37FKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20102M37FKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20102M37FKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20102M37FKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20102M37FKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20102M37FKTF Details Description
Related parts for CRCW20102M37FKTF
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 400MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf