Amphenol Industrial SM3102R-28-84S
SM3102R-28-84S picture photo
Mfg. Part Number
SM3102R-28-84S
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SM3102R-28-84S.pdf
Availability of SM3102R-28-84S
QUANTITY
SM3102R-28-84S Order Process
Ship out your order
Specifications of SM3102R-28-84S
Internal Part NumberEIS-SM3102R-28-84S
FamilyCircular Connectors
SeriesSM, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert28-84
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM3102R-28-84S
Related LinksSM3102R, SM3102R-28-84S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SM3102R-28-84S Details Description
Related parts for SM3102R-28-84S
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 10.8A 9 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7S 1210 datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 14POS datasheet.pdf