Maxim Integrated DS3150QNC1+T&R
DS3150QNC1+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS3150QNC1+T&R
Manufacturer
Product Category
Interface - Telecom
Brief Description
IC LIU DS3/E3/STS-1 28-PLCC
Datasheet Download
DS3150QNC1+T&R.pdf
Availability of DS3150QNC1+T&R
QUANTITY
DS3150QNC1+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS3150QNC1+T&R
Internal Part NumberEIS-DS3150QNC1+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesT1/E1 and T3/E3 Transformer Selection Guide
Replacing the TDK 78P7200/2241 with the DS3150 Line Interface Unit
T3/E3/STS-1 LIU Secondary Surge Protection Design
Modifying the E3 Template Compliance of the DS3150, DS315x and DS325x
Redundancy Protection for T3/E3/STS-1 Networks
Connecting the Agere Ultramapper Device Family to Maxim T3/E3 LIUs
Connecting the Agere Supermapper™ Device Family to Dallas T3 LIUs
Examples of DS31256 Applications
T3/E3/STS-1 Low Cost Repeater
Guidelines for Laying Out T3 and E3 Network Interfaces
Measuring Return Loss on T3/E3/STS-1 LIUs
Configuring Maxim LIUs Without a Microcontroller
Measuring Return Loss Using the Advantest R3132 Spectrum Analyzer
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Telecom
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Function*
InterfaceLIU
Number of Circuits1
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Current - Supply-
Power (Watts)*
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (11.51x11.51)
Includes*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS3150QNC1+T&R
Related LinksDS3150Q, DS3150QNC1+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS3150QNC1+T&R Details Description
Related parts for DS3150QNC1+T&R
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR HF/VHF/UHF M244 datasheet.pdf
RES SMD 53K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 10-12AWG #10 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 610MA 270 MOHM datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 14DIP 0.3 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FLAT IND,YELLOW,230VAC/DC datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 100 V datasheet.pdf