Maxim Integrated DS3904U-010+T&R
DS3904U-010+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS3904U-010+T&R
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT NV TRIPLE 128POS 8-USOP
Datasheet Download
DS3904U-010+T&R.pdf
Availability of DS3904U-010+T&R
QUANTITY
DS3904U-010+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS3904U-010+T&R
Internal Part NumberEIS-DS3904U-010+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application Notes2-Wire Controlled Digital DIP Switch Using the DS3904
Writing Parallel-Port 2-Wire Software in C
Adding Windows NT/2000/XP Support to the AN3315 Parallel-Port 2-Wire Software
Using an Analog Voltage to Control a Digital Potentiometer
Differentiating Digital Potentiometer Features
Reduce the Chances of Human Error: Part 2, Super Amps and Filters for Analog Interface
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits3
Number of Taps128
Resistance (Ohms)10k, 20k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)173 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS3904U-010+T&R
Related LinksDS3904U, DS3904U-010+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS3904U-010+T&R Details Description
Related parts for DS3904U-010+T&R
FILTER HIGH FREQ 47PF 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT HI FREQUENCY datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 31C P /33 10CR 18" NI datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RR 14SOIC datasheet.pdf