Artesyn Embedded Technologies DS450DC-3
DS450DC-3 picture photo
Mfg. Part Number
DS450DC-3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
POWER SUP 12V 450W 1U X 2U X 11"
Datasheet Download
DS450DC-3.pdf
Availability of DS450DC-3
QUANTITY
DS450DC-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS450DC-3
Internal Part NumberEIS-DS450DC-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package45
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
Series-
PackagingBulk
TypeFront End
Voltage - Input36 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 37A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)450W
Mounting TypeRack Mount
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension12.03" L x 3.07" W x 1.57" H (305.6mm x 78.0mm x 40.0mm)
Power (Watts) - Max450W
ApprovalsCB, CE, cUL, EN, NEMKO, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS450DC-3
Related LinksDS45, DS450DC-3 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DS450DC-3 Details Description
Related parts for DS450DC-3
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 18W datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 15K OHM 1% AXL datasheet.pdf
FUSE 2/10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-26 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST GRN NON-DIM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf