Panasonic Electric Works DS4E-S-DC48V
DS4E-S-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
DS4E-S-DC48V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V
Datasheet Download
DS4E-S-DC48V.pdf
Availability of DS4E-S-DC48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS4E-S-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS4E-S-DC48V
Internal Part NumberEIS-DS4E-S-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLDS4E Relay May/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.52 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS4E-S-DC48V
Related LinksDS4E-S, DS4E-S-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS4E-S-DC48V Details Description
Related parts for DS4E-S-DC48V
CONN HEADER 11POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR MAG HALL SOT23W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
UMY 24 X 52 SPECIAL UNIVERSAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf