Maxim Integrated DS5001FP-16N+
DS5001FP-16N+ picture photo
Mfg. Part Number
DS5001FP-16N+
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MPU 128K 16MHZ IND 80-TQFP
Datasheet Download
DS5001FP-16N+.pdf
Availability of DS5001FP-16N+
QUANTITY
DS5001FP-16N+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS5001FP-16N+
Internal Part NumberEIS-DS5001FP-16N+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS5002FP Memory Expansion Techniques
Design Guidelines for Microcontrollers Incorporating NV RAM
Using the Secure Microcontroller with EPROM/ROM
Using the Secure Microcontroller Watchdog Timer
Using a EconOscillator to Clock an 8051 Microprocessor
8051 Microcontrollers: Frequently Asked Questions
Micro Tutorial 1: Understanding DC Electrical Characteristics of Microcontrollers
The Fast 8051 Microcontroller: Leading the Way in Growth and Innovation
In-System Programming with 8051-Based Microcontrollers
Interfacing 8051-based Microcontrollers to an SCI Port
Secure Microcontroller User's Guide
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesDS500x
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityEBI/EMI, SIO, UART/USART
PeripheralsPower-Fail Reset, WDT
Number of I/O32
Program Memory SizeExternal
Program Memory TypeNVSRAM
EEPROM Size-
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-QFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS5001FP-16N+
Related LinksDS5001, DS5001FP-16N+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS5001FP-16N+ Details Description
Related parts for DS5001FP-16N+
LCD MODULE 40X2 SUPERTWIST datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR 120VAC 3A ZC 4-SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 1810 datasheet.pdf
TM42 MANUAL/CE RATED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C S 8" YEL NI datasheet.pdf