Renesas Electronics America DS72611RP80FPV
DS72611RP80FPV picture photo
Mfg. Part Number
DS72611RP80FPV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP
Datasheet Download
DS72611RP80FPV.pdf
Availability of DS72611RP80FPV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS72611RP80FPV Order Process
Ship out your order
Specifications of DS72611RP80FPV
Internal Part NumberEIS-DS72611RP80FPV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
EOL Notice 15/Jun/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7200
PackagingTray
Core ProcessorSH-2A
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, FIFO, I²C, SCI, Serial Sound
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O104
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-LQFP
Supplier Device Package176-LFQFP (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS72611RP80FPV
Related LinksDS72611, DS72611RP80FPV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DS72611RP80FPV Details Description
Related parts for DS72611RP80FPV
IDC CABLE - MPD64K/MC64M/MPD64K datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PHVOLT 8-SMT datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP SWITCH SOFT PAINTED datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SON datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf