Artesyn Embedded Technologies DS750PED-3-001
DS750PED-3-001 picture photo
Mfg. Part Number
DS750PED-3-001
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 750W
Datasheet Download
DS750PED-3-001.pdf
Availability of DS750PED-3-001
QUANTITY
DS750PED-3-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS750PED-3-001
Internal Part NumberEIS-DS750PED-3-001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDS750PED-3.stp
Standard Package48
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDS750PED
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)62.5A
Power (Watts)750W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency94%
Operating Temperature10°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension7.74" L x 3.40" W x 1.52" H (196.5mm x 86.4mm x 38.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max750W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS750PED-3-001
Related LinksDS750PE, DS750PED-3-001 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DS750PED-3-001 Details Description
Related parts for DS750PED-3-001
SWITCH DETECTOR 3.8MM HT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.000" NYLON BLK datasheet.pdf