Texas Instruments LP5951MF-2.5/NOPB
LP5951MF-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5951MF-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP5951MF-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP5951MF-2.5/NOPB
QUANTITY
LP5951MF-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5951MF-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5951MF-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Manufacturer Product PageLP5951MF-2.5/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5951MF-2.5/NOPB
Related LinksLP5951MF, LP5951MF-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5951MF-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LP5951MF-2.5/NOPB
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
ANTENNA PREC DIPOLE 1710-1785MHZ datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 270MA 1.6 OHM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf