Texas Instruments DS90CP22M-8
DS90CP22M-8 picture photo
Mfg. Part Number
DS90CP22M-8
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16SOIC
Datasheet Download
DS90CP22M-8.pdf
Availability of DS90CP22M-8
QUANTITY
DS90CP22M-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS90CP22M-8
Internal Part NumberEIS-DS90CP22M-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series-
PackagingTube
TypeCrosspoint Switch
Circuit1 x 2:2
Independent Circuits1
Current - Output High, Low-
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS90CP22M-8
Related LinksDS90C, DS90CP22M-8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
DS90CP22M-8 Details Description
Related parts for DS90CP22M-8
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
REPLACED BY D2SW-3L1TS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-ST 6-PLEX datasheet.pdf
IC ADC AUDIO STER 16BIT 24QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FGG.0B.309. FOR 9LV datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf