IXYS Corporation DSA20C60PN
DSA20C60PN picture photo
Mfg. Part Number
DSA20C60PN
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220FP
Datasheet Download
DSA20C60PN.pdf
Availability of DSA20C60PN
QUANTITY
DSA20C60PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DSA20C60PN
Internal Part NumberEIS-DSA20C60PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220ABFP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSA20C60PN
Related LinksDSA20, DSA20C60PN Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSA20C60PN Details Description
Related parts for DSA20C60PN
TERM BLOCK PLUG 26POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93V WD 8DIP datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14TVSOP datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 280MA 2.33 OHM datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf