IXYS Corporation DSA30I150PA
DSA30I150PA picture photo
Mfg. Part Number
DSA30I150PA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 30A TO220AC
Datasheet Download
DSA30I150PA.pdf
Availability of DSA30I150PA
QUANTITY
DSA30I150PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DSA30I150PA
Internal Part NumberEIS-DSA30I150PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If930mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr900µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSA30I150PA
Related LinksDSA30, DSA30I150PA Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSA30I150PA Details Description
Related parts for DSA30I150PA
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR NO LATCH datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2.1A DDPAK datasheet.pdf