IXYS Corporation DSA75-12B
DSA75-12B picture photo
Mfg. Part Number
DSA75-12B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE AVALANCHE 1.2KV 110A DO203
Datasheet Download
DSA75-12B.pdf
Availability of DSA75-12B
QUANTITY
DSA75-12B Order Process
Ship out your order
Specifications of DSA75-12B
Internal Part NumberEIS-DSA75-12B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)110A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.17V @ 150A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr6mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSA75-12B
Related LinksDSA7, DSA75-12B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSA75-12B Details Description
Related parts for DSA75-12B
IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
BAIL VALULINE 10" WIDTH datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
STRIPPING BLADE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
METAL HOOD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4VFDFPN datasheet.pdf