IXYS Corporation DSB80C45HB
DSB80C45HB picture photo
Mfg. Part Number
DSB80C45HB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AD
Datasheet Download
DSB80C45HB.pdf
Availability of DSB80C45HB
QUANTITY
DSB80C45HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DSB80C45HB
Internal Part NumberEIS-DSB80C45HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSB80C45HB
Related LinksDSB80, DSB80C45HB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSB80C45HB Details Description
Related parts for DSB80C45HB
IC ANALOG FRONT END 17BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC DDR 1GB 200MHZ 60BGA datasheet.pdf