Panasonic Electric Works DSBT2-M-2D-DC12V
DSBT2-M-2D-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
DSBT2-M-2D-DC12V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Datasheet Download
DSBT2-M-2D-DC12V.pdf
Availability of DSBT2-M-2D-DC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSBT2-M-2D-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of DSBT2-M-2D-DC12V
Internal Part NumberEIS-DSBT2-M-2D-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS-BT
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current45mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form D)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time3ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power540 mW
Coil Resistance266.7 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSBT2-M-2D-DC12V
Related LinksDSBT2-M-, DSBT2-M-2D-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DSBT2-M-2D-DC12V Details Description
Related parts for DSBT2-M-2D-DC12V
CONN HEADER 7POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 26AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf