Microchip Technology DSC1001AC1-131.0720T
DSC1001AC1-131.0720T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AC1-131.0720T
Brief Description
OSC MEMS 131.072MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AC1-131.0720T.pdf
Availability of DSC1001AC1-131.0720T
QUANTITY
DSC1001AC1-131.0720T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AC1-131.0720T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AC1-131.0720T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency131.072MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AC1-131.0720T
Related LinksDSC1001AC1, DSC1001AC1-131.0720T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AC1-131.0720T Details Description
Related parts for DSC1001AC1-131.0720T
EVALUATION MODULE FOR TPS61030 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA datasheet.pdf
EMULATOR ADAPTER CARD ISA JTAG datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER 24SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 25C UNSHLD 300V datasheet.pdf
LED 5MM YELLOW DIFFUSED datasheet.pdf
680UF 450V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf