Maxim Integrated MAX16058ATA18+T
MAX16058ATA18+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX16058ATA18+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR OD 1.8V 8-TDFN
Datasheet Download
MAX16058ATA18+T.pdf
Availability of MAX16058ATA18+T
QUANTITY
MAX16058ATA18+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX16058ATA18+T
Internal Part NumberEIS-MAX16058ATA18+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset TimeoutAdjustable/Selectable
Voltage - Threshold1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX16058ATA18+T
Related LinksMAX1605, MAX16058ATA18+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX16058ATA18+T Details Description
Related parts for MAX16058ATA18+T
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T25 7.87" datasheet.pdf
FUSE CERM 5X25MM M/TL 1.6A 250V datasheet.pdf