Microchip Technology PIC24F08KL302T-I/SS
PIC24F08KL302T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL302T-I/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC24F08KL302T-I/SS.pdf
Availability of PIC24F08KL302T-I/SS
QUANTITY
PIC24F08KL302T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL302T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL302T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
Bluetooth Audio Development Platform
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL302T-I/SS
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL302T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL302T-I/SS Details Description
Related parts for PIC24F08KL302T-I/SS
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
23+23 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf