CUI Inc. PYB15-Q24-S3-H-U
PYB15-Q24-S3-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q24-S3-H-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W UFRM
Datasheet Download
PYB15-Q24-S3-H-U.pdf
Availability of PYB15-Q24-S3-H-U
QUANTITY
PYB15-Q24-S3-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q24-S3-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q24-S3-H-U
RoHS InformationPYB15-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 4A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max15W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q24-S3-H-U
Related LinksPYB15-Q2, PYB15-Q24-S3-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q24-S3-H-U Details Description
Related parts for PYB15-Q24-S3-H-U
JUMPER-H1500TR/A3048N/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf