Precision Electronic Components Ltd RV4LAYSA254A
RV4LAYSA254A picture photo
Mfg. Part Number
RV4LAYSA254A
Brief Description
POT 250K OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
RV4LAYSA254A.pdf
Availability of RV4LAYSA254A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RV4LAYSA254A Order Process
Ship out your order
Specifications of RV4LAYSA254A
Internal Part NumberEIS-RV4LAYSA254A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV4LAYSA254A
Related LinksRV4LAY, RV4LAYSA254A Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
RV4LAYSA254A Details Description
Related parts for RV4LAYSA254A
LABEL TT TAN .375"X.375" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH DOOR SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 160MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf