Microchip Technology DSC1001AC2-010.0000T
DSC1001AC2-010.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AC2-010.0000T
Brief Description
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AC2-010.0000T.pdf
Availability of DSC1001AC2-010.0000T
QUANTITY
DSC1001AC2-010.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AC2-010.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AC2-010.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AC2-010.0000T
Related LinksDSC1001AC2, DSC1001AC2-010.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AC2-010.0000T Details Description
Related parts for DSC1001AC2-010.0000T
FUSE HOLDER CART 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf