Microchip Technology DSC1001AE1-125.0000
DSC1001AE1-125.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AE1-125.0000
Brief Description
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AE1-125.0000.pdf
Availability of DSC1001AE1-125.0000
QUANTITY
DSC1001AE1-125.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AE1-125.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001AE1-125.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AE1-125.0000
Related LinksDSC1001AE, DSC1001AE1-125.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AE1-125.0000 Details Description
Related parts for DSC1001AE1-125.0000
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 2ROW BOX STAGGER datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TQFP-80/LQFP-80 TO DIP-80 SMT datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf