Microchip Technology DSC1001AI2-032.0000
DSC1001AI2-032.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI2-032.0000
Brief Description
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI2-032.0000.pdf
Availability of DSC1001AI2-032.0000
QUANTITY
DSC1001AI2-032.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI2-032.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI2-032.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
TypeMEMS (Silicon)
Frequency32MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI2-032.0000
Related LinksDSC1001AI, DSC1001AI2-032.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI2-032.0000 Details Description
Related parts for DSC1001AI2-032.0000
RES 232 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 500V 180A SP6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 10A TO-3P datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf