KEMET T491C475M025AS
T491C475M025AS picture photo
Mfg. Part Number
T491C475M025AS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2413
Datasheet Download
T491C475M025AS.pdf
Availability of T491C475M025AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491C475M025AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C475M025AS
Internal Part NumberEIS-T491C475M025AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C475M025AS
Related LinksT491C47, T491C475M025AS Datasheet, KEMET Distributor
T491C475M025AS Details Description
Related parts for T491C475M025AS
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QUAD 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 18POS FREE SLDTAIL datasheet.pdf
FUSE 450A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
SWITCH LEVER 16A SPDT .187 QC datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 4POS 18AWG 4M datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf