Microchip Technology DSC1001AI5-027.0000T
DSC1001AI5-027.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI5-027.0000T
Brief Description
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI5-027.0000T.pdf
Availability of DSC1001AI5-027.0000T
QUANTITY
DSC1001AI5-027.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI5-027.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI5-027.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI5-027.0000T
Related LinksDSC1001AI5, DSC1001AI5-027.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI5-027.0000T Details Description
Related parts for DSC1001AI5-027.0000T
RES SMD 220 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
FILTER LINE 250VAC 6A PANEL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 200K OHM 1506 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CBL 25POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 100POS GOLD datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .05W 10MM datasheet.pdf